Společnost Microsoft tento týden oficiálně vydala aktualizaci zvanou Creators update. Ta je určena výhradně pro operační systém Windows 10, do kterého přináší celou řadu nových funkcí.

Co přináší Creators Update nového?

Vylepšená nabídka Start
Creators Update přináší drobná vylepšení nabídky Start. Můžete skrýt seznam se všemi nainstalovanými programy a také seskupit dlaždice/zástupce do jakýchsi složek. Jarní aktualizaci by měli ocenit všichni počítačoví hráči se slušným hardwarem, v Nastavení totiž přibyla nová sekce Hraní, která přebírá některé funkce z aplikace Xbox. Umožní nahrávat a streamovat plochu, ale je tu herní režim, který utlumí všechny ostatní operace na PC, aby zbylo co nejvíce RAM a CPU právě pro hru. To dřívější verze Windows neuměly.

Antivir, firewall a rodiče v jednom
Předinstalovaná antivirová ochrana Defender má v jarní aktualizaci zcela nové rozhraní a integruje v sobě také síťový firewall a nastavení pro rodiče, kteří budou chtít dohlížet na své ratolesti.

Chytrý koš, sdílení obrazovky a přístup na cizí PC
V moderní aplikaci Nastavení můžete povolit inteligentní koš, který bude automaticky mazat soubory v koši i další nepotřebné soubory, aby byl systém stále čistý. Windows 10 také umožňují sdílet obrazovku a přistupovat na cizí počítače.

Dynamický zámek
Pokud v počítači zapnete Bluetooth, můžete s ním spárovat svůj telefon. Když se pak s mobilem v kapse vzdálíte od počítače a přeruší se spojení, Desítky jej zamknou, tedy v podstatě vyvolají WIN+L. Microsoft této novince v češtině říká Dynamický zámek a najdete jej v moderní aplikaci Nastavení v sekci Účty/Možnosti přihlášení.

Malování 3D a prohlížeč 3D
Jednou z nejmedializovanějších novinek jarní aktualizace je nové Malování 3D napojené na katalog 3D modelů Remix3D. Na něj můžete ukládat jak své vlastní dílo vytvořené v Malování, tak z něj stahovat a dále upravovat dílo ostatních. A pokud budete mít 3D tiskárnu, můžete si model rovnou vyrobit.

Windows Mixed Reality
Vedle Malování 3D si jarní aktualizace také poradí s rozšířenou realitou. Součástí instalace je aplikace Windows Mixed Reality, bez speciálních brýlí vám ale bude k ničemu. Zatím nelze nainstalovat ani simulátor. Toto je opravdu jen ochutnávka vzdálenější budoucnosti a oněch holografických Windows.

PowerShell, Ubuntu a pokročilé speciality
Hromady novinek se dočkají i správci a programátoři. V menu Win+X i v Průzkumníku nahrazuje starou příkazovou řádku CMD pokročilý PowerShell a v Editoru registru najdete adresní řádek pro snadnou navigaci. Stejně tak integrovaný volitelný linuxový terminál (Ubuntu on Windows) můžete upgradovat na Ubuntu 16.04 (sudo do-release-upgrade), přičemž s čistou instalací Windows jej získáte rovnou. Windows 10 Creators Update dále mnohem lépe než jeho předchůdci pracuje třeba s vysokým DPI a zejména tehdy, pokud používáte třeba dva monitory s rozdílným DPI.

Specialitou je i nová klávesová zkratka WIN+SHIFT+S pro tvorbu snímků obrazovky od ruky.

Takový je tedy jarní upgrade Creators Update. Ten další dorazí ještě letos na podzim.