Windows 8.1 budou pro majitele „osmiček“ zdarma a vyzkoušíme si je už 26. června (v testovací verzi).

Microsoft potvrdil spekulace o dalším vývoji Windows 8. Nástupce přijde ve formě bezplatné aktualizace na podzim, veřejné testování ale začne dříve.

Windows 8.1 vyvíjená pod označením Windows Blue odsouvají snahu Microsoftu vydávat placené verze Windows každý rok po vzoru Applu a Windows 8.1 budou zdarma jako dříve takzvané service packy, které přinášely hromadné opravy chyb doplněné o nové funkce operačního systému, zejména s důrazem na bezpečnost.

Bezplatná aktualizace podle již uniklých informací přinese návrat tlačítka start a možnost automatického přepnutí počítače do režimu tradičního desktopu. Microsoft ale zároveň pokračuje ve vylepšování „moderního uživatelského prostředí“. Windows 8.1 například umožní spustit dvě „moderní“ aplikace najednou se zobrazením na polovinu obrazovky nebo čtyři aplikace s rozdělením obrazovky na čtvrtiny.

Podobně jako u Windows Phone 8 pak Windows 8.1 nabídnou větší variabilitu živých dlaždic v novém prostředí dříve označovaném jako Metro. Microsoft také podle všeho umožní i výběr libovolného barevného odstínu pro pozadí obrazovky Start.

Zásadní novinkou zejména pro majitele počítačů s vysokým rozlišením by měla být funkce automatického škálování desktopových aplikacích, kdy má být snadnější nastavit správně velikost ovládacích prvků a textu v aplikacích, což je aktuálně téměř nemožné nebo velice komplikované. Tato vlastnost je součástí jedné z uniklých vývojových verzí Windows 8.1.

Dále se zmiňuje implementace technologie známé jako „GeoFenced Activation“.Její podstata má spočívat v tom, že některé aplikace budou dostupné (spuštěné) v závislosti na lokalitě, kde se bude náš počítač nacházet. Například se mohou uživateli nabídnout relevantní aplikace při vstupu do restaurace. Dále by Windows 8.1 měl také s sebou přinést podporu pro Smart Cards prostřednictvím zcela nového API a všechny moderní aplikace by měly nativně podporovat renderování PDF dokumentů.

Jaké změny nakonec Windows 8.1 opravdu přinese, si budeme muset počkat do uvolnění finální verze