Záloha - backup, je kopie dat uložená na jiném datovém nosiči (nebo i místě). Záložní data jsou využívána v případě ztráty, poškození nebo jiné potřeby práce s daty uloženými v minulosti.

Kam zálohovat? K tomu, abyste měli v datech pořádek, doporučujeme následující. Na systémový disk, ve Windows označený jako C - nejčastěji - instalujte všechny programy. Data od těchto programů pak ukládejte na disk D, E…, podle toho, kolik jich v systému máte zavedených - i když disk může být fyzicky jen jeden. Při některých ošklivých pádech Windows může dojít k takovému poškození dat na systémovém disku, že data na něm umístěná už prostě nejdou zachránit. Zatímco data na ostatních logických discích povětšinou ano. Pokud ovšem chcete mít jistotu, zálohujte na úložiště nezávislé na počítači (NAS, USB disk, DVD...).

Takže co nezálohovat? Nezálohujte adresář Program files na disku C, zabírá to zbytečně místo a pokud máte legálně nabyté programy, při pádu systému Windows nebo havárii disku si tyto nainstalujete z originálních disků, nebo po zadání aktivačního čísla (ukládejte si je pečlivě do nějakého sešitu či notesu nebo do souboru, který máte stále u ruky). O freeware ani nemluvíme, ten dnes stáhnete a nainstalujete během několika minut.

A Co zálohovat? Zálohujte vždy jen data. Důležité adresáře ve kterých máte svoji rozdělanou práci, například „Texty", „Fotografie", „Projekty", „Zálohy, mobilního telefonu (s kontakty)" nebo „Soubory pro nastavení ovládání domácnosti" zálohujte pokaždé celé. Inkrementální zálohu používejte jen na zálohování dat, která se nemění tak často nebo data nejsou tolik důležitá. Nebo je lze opětovně sehnat, ale trvá to dlouhou dobu. Třeba hudební databanka na hudebním serveru nebo na všem notebooku. U inkrementální zálohy se jednou vytvoří „základní" archiv a k němu se posléze přidávají jen ty soubory, které se od minulé archivace změnily. V tomto případě se ale již neobejdete bez speciálního zálohovacího softwaru, zatímco základní zálohování lze lehce zvládnout i ručně tím, že kopírujete soubory do záložního umístění.

Zálohování patří k činnostem, které vás viditelně zdržují a otravují. Ale jsou důležité a nutné. Při havárii počítače pak teprve většinou zjistíte cenu dat, které jste měli na disku uloženy. Prevence je tady na místě.

A pokud si zachováte o svých datech přehled, tedy, která kopie je právě aktuální a kde ji najdete v případě prováděných záloh a kde najdete DVD s archivem vašich dat, pak máte vyhráno. Ale jedno je jisté - přehled si lze udržet pouze v případě často opakovaných činností. Tedy čím pravidelněji budete zálohovat, tím větší přehled o svých datech - a tím pádem i jistotu - budete mít.