V pátek 11.5.2012 provedl Martin Krejčí s přáteli Mirkem Šperlínem a Karlem Hájkem experimentální dálkový příjem DAB signálu z vysílače na Lysé hoře. Cílem  experimentu bylo ověřit možnost příjmu DAB v Olomouci, popřípadě v okolí Olomouce jednoduchou metodou za použití směrové antény a přijímače.

V současnosti nejbližší vysílač DAB je na kótě Lysá Hora, provozuje jej společnost TELEKO.

Co se antény a výkonu vysílače týká, máme následující informace: vyzářený výkon 5kW, anténní systém s vertikální polarizací, zvýhodněný směr Ostrava. Kmitočet v DAB L pásmu 1478.640 MHz (LP kanál). K nám je to přece jenom dálka a navíc nás stíní Oderské vrchy. Proto bylo důležité vyjet mimo město na výše položené lokality.

RX anténa 1,5 GHz
Náš přijímač - Sencor 522RT - připojený k PC přes USB port, anténa offsetová parabola 60 cm, v ohnisku quad. Operační systém W7. Dodávaný  software k sencoru neumožňuje volbu DAB příjmu. Proto je nutné použít SW dodávaný standardně k "oranžovým" tunerům z Aukra. Program stáhněte zde. Licenční klíč lze použít stejný, jako sencorem dodávaný pro Blaze HDTV deluxe v 6.0.
Dále jsme měli v záloze Wi-Fi parabolickou anténu, konstrukce "kostra" pro další experimenty.

Na první stanoviště jsme dorazili v pátek 11. května 2012, počasí téměř letní. Viditelnost sice dobrá, nicméně přes 80 km vzdálené kopce Moravskoslezských Beskyd nebylo možno pouhým okem jednoznačně rozeznat. Po krátkém zorientováni se, spuštění výpočetní techniky a propojení kabelů jsme zahájili experiment. Nutno dodat, že tuner již byl kmitočtově nastaven na správný kanál v L pásmu při příležitosti návštěvy radioamatérské burzy a setkání ve Frenštátě, kde jsme úspěšně přijímali DAB v místech s přímou viditelností na vysílač.

výškový profil
Krátké  náznaky bargrafů měřiče síly a kvality signálu v okně přijímače dávaly šanci na úspěch. A opravdu, podařilo se!! Po nasměrování antény reproduktory net-booku vydávaly mluvené slovo či hudbu v závislosti na zvolené stanici. Posléze jsme ověřili směrové vlastnosti antény a dosáhly hodnoty síly 4 z 5ti. Další v řadě byl test parabolické antény používané na 2,4 GHz. S tím, že do ohniska jsme se snažily umístit anténku standardně dodávanou k tuneru. Musím konstatovat, že po zacílení antény a nalezení ohniska probíhal příjem opět úspěšně. Příjem v této lokalitě na základní anténku nebyl možný. Měřič signálu sice ukazoval 2 dílky, nicméně k demodulování nedošlo. Výškový  profil později potvrdil, že ještě nějaký kopeček stínil.

Nezbylo, než se vydat na další místo, kde se k nám připojil Karel a dle jeho instrukcí jsme dorazili k cíli. Druhé stanoviště je sice vzdáleno vzdušnou cestou  pouhých 6,7 km od prvního, ale jak jsme s údivem zjistili, panovaly zde naprosto jiné možnosti příjmu. Směrovat anténu zde nebylo třeba, měřič síly a kvality ukazoval maximum a to i s originálně dodávanou anténkou. Rádio hrálo dokonce i po odšroubování anténky z magnetické základny. Výškový profil potvrzuje, že mezi námi a Lysou Horou nebyla překážka.

výškový profil
Dále jsme přepnuli na program  HDSDR a úspěšně přijímali maják OK0EJ 1296,960MHz  na offsetovou anténu s reportem 559. Tohle místo se naprosto osvědčilo.

Příjem DAB rozhlasu z Lysé Hory je v Olomouci snad možno jen v nejvyšších budovách na jihu Olomouce s použitím ziskové antény pro L pásmo. Jiná situace je v místech s přímou viditelností na Lysou Horu, kde lze i přes vzdálenost 80 km použít originální proutek. K ověření přímé viditelnosti je vhodné použít online web-aplikaci výškopis (autorovi této aplikace patří velký dík). Bohužel, těchto míst v Olomouci a okolí mnoho není. Další možnou oblastí je tzv. Hanácké Mont Blanc a okolí (Velký Kosíř-Malý Kosíř),  Protivanov a podobně situované kopce. Tajemstvím je prozatím anténní systém vysílače, jeho přesné umístění na kótě ...?