Dne 31. 3. 2010 k příležitosti Světového dne informovanosti o autismu (2. dubna) pořádalo občanské sdružení Jdeme autistům naproti – Olomouc (JAN – Olomouc o. s.) na Horním náměstí v Olomouci „osvětovou“ akci "Běh pro autisty". Záměrem této akce bylo informovat veřejnost o problematice autismu a o možnostech pomoci v Olomouckém kraji.

Tento počin byl kromě naší společnosti podpořen i městem Olomouc, které akci umožnilo a Hnutím Duha Olomouc, které zapůjčilo „party stan“. Velkou pomocí byli také studenti FTK Olomouc, dobrovolníci a fandové o. s. JAN – Olomouc. Všem patří velký dík.

Jelikož bylo nevlídné počasí, foukal studený vítr a pršelo, rozhodli se pořadatelé pouze pro malý okruh běhu. Ten vedl od radnice, kde byl start i cíl, přes Dolní náměstí, dále po Kateřinské ulici směr Bezručovy sady a před Rozáliem se běžci otáčeli a stejnou trasou se vraceli zpět k radnici. Do běhu se zapojili kolemjdoucí, rodiče a jejich děti s autismem, studenti, maminky s kočárky a fandové JAN – Olomouc o. s. včetně canisterapeutického psa Barbuchy a jeho majitelky.

Zahřáté účastníky akce v cíli již čekalo na scéně před party stanem Divadlo MY – divadlo lidí s handicapem působící při Klíči – centru sociálních služeb Olomouc, které bylo součástí doprovodného programu. Počasí se stále zhoršovalo, začal foukat severák, ale ten nebyl překážkou pro herce z Divadla MY, kteří divákům představili hru Realita snů. Přes nepřízeň počasí se hra vydařila a herci byli odměněni velkým potleskem.

Třešničkou na dortu byla kapela Two men ze Zábřehu, která na závěr potěšila a krásnou hudbou zahřála zmrzlé posluchače, kteří se při svižných skladbách, kterých má kapela v repertoáru nemálo, roztančili a ještě více rozradostnili.

Věříme, že tato akce bude mít i příští rok své pokračování. Doufáme, že vyjde počasí, doprovodný program se rozšíří a důležité informace, které tak budou předány ještě většímu počtu lidí.Mgr. Bohuslav Coufal
ředitel společnosti
ONYX engineering, spol. s r. o.